Commentaar op Frank Snoeks (Roadto2010)
Vandaag is de dag van Frank Snoeks. Het hing al lang in de lucht, maar vanavond maakte de NOS officieel bekend dat de 54-jarige sportverslaggever het commentaar mag verzorgen tijdens de WK-finale.
Snoeks, de man die in 2008 door de lezers van AD Sportwereld werd uitgeroepen tot de beste voetbalcommentator van Nederland. Snoeks, die al WK-wedstrijden aan elkaar babbelde toen ik op de peuterspeelzaal zat. Snoeks, die gisteravond de wedstrijd tussen Nederland en Kameroen becommentarieerde…
Gisteren, dat had de dag van Kameroens Rigobert Song moeten zijn. Toen hij in de 73e minuut het veld betrad, was dat om zijn laatste WK-minuten ooit te spelen.
Pirates
‘De oude Song’, introduceerde Snoeks de man met de sik, de dreadlocks en de tatoeages die er voorheen uitzag als een personage uit Pirates of the Caribbean. Voor dit WK verfde Song zijn baardje blond. Hij lijkt nu meer op Hulk Hogan. Maar dat is geen reden om met de verdediger te spotten: hij speelde meer dan 100 interlands voor Kameroen.
Sterker nog, Song is de voetballer die het vaakst uitkwam voor de Ontembare Leeuwen. Hij maakte zijn WK-debuut in 1994 in de Verenigde Staten en is sindsdien de jongste WK-debutant ooit. Gisteravond zette hij opnieuw een record neer: als eerste Afrikaanse voetballer speelde hij op vier WK’s.
‘Het is best een goede vent’, zei Snoeks. ‘Wel te oud.’ Hij stortte zich op zijn lofzang op Arjen Robben, die tegelijk met Song zijn debuut in Zuid-Afrika maakte. ‘U heeft hiernaar uitgekeken, de wereld heeft hiernaar uitgekeken!’ Maar toch ‘mist Robben nog wat finetuning, om het met een goed Nederlands woord te zeggen’, aldus Snoeks.
Van Bommel
Van Bommel daarentegen, is volgens Snoeks op geen fout te betrappen. ‘Rustiger, sinds hij vader is van drie kinderen.’ Als we niet wisten dat Van Bommel de schoonzoon is van coach Bert van Marwijk, hadden we gedacht dat de middenvelder er stiekem een relatie op na hield met een dochter van Snoeks. ‘Van Bommel is de beste man van Nederland.’
De oude Song daarentegen, kreeg als grootste compliment dat hij in Zuid-Afrika ‘wat apartheid laat zien’. Snoeks wist blijkbaar niet dat deze verdediger maar liefst vier kinderen heeft. En dat hij pas 33 jaar is - net als Snoeks grote held Van Bommel. Vergeleken bij Song zijn Oranje-spelers Sander Boschker (39), Giovanni van Bronckhorst en André Ooijer (beiden 35) bejaard. Zo ook Beckham (35), Cannavaro (36) en Véron (35).
Dankzij welke voetballer behaalden de Ontembare Leeuwen in 1990 als eerste Afrikaanse team de kwartfinales van het WK? Juist ja, dankzij de toen 38-jarige Roger Milla. Toen Song (toen 17) vier jaar later zijn WK-debuut maakte, stond de 42-jarige Milla nog gewoon in de spits.
Weetjes
‘Je hebt van die weetjes die er perse uit moeten’, vertelde Snoeks een jaar geleden aan dagblad De Pers. Tijdens de wedstrijd van gisteren, stond duidelijk op zijn briefje dat spits Vincent Aboubakar de enige Kameroense speler was die nog in zijn thuisland voetbalde. Bij Cotonsport in Garoua. ‘Een moetje’, zei Snoeks toen Aboubakar in de 56e minuut het veld op mocht.
De Kameroense coach Paul Le Guen werd inderdaad onder druk gezet om lokale spelers in zijn team op te nemen, maar de 18-jarige Aboubakar maakte meerdere goede acties. ‘De spits is mee naar Zuid-Afrika om zich in de kijker te spelen bij een buitenlandse club’, zei Snoeks toen Aboubakar een bal kreeg. Dat herhaalde hij nog twee keer. ‘De ontembare leeuwen zijn voor de derde keer getemd’, luidde Snoeks creatieve commentaar aan het eind van de match. ‘Aboubakar is te koop!’ Over Song geen woord.
Jammer dat Snoeks niet even op Wikipedia had gekeken, dan had hij gezien dat Aboubakar sinds 26 mei onder contract staat bij de Franse club FC Valenciennes. De club waar ook Roger Milla speelde. Song speelde de bal tijdens zijn laatste WK-wedstrijd bijna in eigen doel, maar met zijn gele baard was de verdediger de Mufasa van de Ontembare Leeuwen. Hij had een mooier afscheidswoord verdiend.
Hopelijk luistert Snoeks voortaan naar zijn eigen commentaar: ‘Als je niet kunt schitteren, kun je altijd nog werken.’
ik blijf jullie volgen!